link1
link2
link3
link4
link5
link6
link8
 

Jacek Wierzbicki


Jestem archeologiem pracującym w Instytucie Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo zajmuję się przede wszystkim okresem neolitu — czyli młodszej epoki kamienia, datowanym od ok. 5500 (od momentu pojawienia się pierwszych społeczności rolniczych) do ok. 2000 lat p.n.e. (początki epoki brązu) — na terenie ziem polskich, a w szczególności Pomorza.

Z zamiłowania natomiast jestem filatelistą. Nic więc dziwnego, że główną pasją stało się dla mnie zbieranie walorów filatelistycznych (walorów, bo żaden prawdziwy filatelista nie ogranicza się do zbierania znaczków pocztowych, są przecież jeszcze kartki pocztowe, datowniki, itd.) wiążących się tematycznie (tzn. poprzez jakiś motyw ilustracji, napis lub okoliczności emisji danych znaczków czy kartek) z antropogenezą i epoką kamienia w Europie.


Znaczek Znaczek Znaczek Znaczek
  • Karol Robert Darwin (1809–1882) według portretu sporządzonego rok przed śmiercią oraz fragmenty dwóch czaszek: Australopithecus robustus (z lewej) i Homo erectus (z prawej).
  • Trzy siekiery krzemienne, dwie ciosły i jeden topór kamienny.
  • Megalityczny grobowiec korytarzowy (ok. 3500 cal BC) w Luttra (gm. Falköping, prow. Västergötland), wzniesiony przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Pochowano w nim ok. 100 osób.
  • Wspaniale zdobiony puchar (wys. 17 cm) grupy północnej KPL, datowany na koniec wczesnego neolitu skandynawskiego (ok. 3500 cal. BC), znaleziony w 1891 roku w Skarpsalling (w zniszczonym dolmenie lub grobie korytarzowym) na terenie Oudrup Hede (Ålborg amt, Himmerland, płn. Jutlandia) podczas budowy linii kolejowej do Løgstør. Zbiory: Muzeum Narodowe, Kopenhaga. W miejscu odkrycia ustawiono kamień z napisem: „Tu spoczywał puchar ze Skarpsalling — najpiękniejsze naczynie gliniane z epoki kamienia na północy”.

Trzecim obszarem moich zainteresowań, tym razem już na pewno czysto amatorskim, są początki państwa polskiego. Tak się złożyło, że dwie moje bliskie znajome pracują w muzeum archeologicznym znajdującym się na terenie grodu pierwszych Piastów w Gieczu niedaleko Poznania. Jest to bardzo urocze miejsce, godne bliższego poznania, podobnie jak i niezwykle ciekawe rezultaty prowadzonych tam przez cały czas badań wykopaliskowych. Aby udostępnić je maksymalnie szerokiemu gronu osób postanowiłem stworzyć giecką stronę internetową (w ten sposób stałem się też niechcący webmasterem-amatorem).


Jeśli więc jesteś zainteresowany filatelistyką, archeologią i pradziejami Europy, lub tym, w jaki sposób Piastowie budowali swoje państwo, to jesteś we właściwym miejscu — a przynajmniej taką mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie. Zapraszam więc do odwiedzenia miejsc, gdzie przedstawiam efekty mojej pracy, mojego hobby, no i ... także nieco samego siebie.